ostatnia aktualizacja

15:22:57

 
10 wskazówek ogólnych
 1. Wystrzegaj się od kupowania i sprzedawania razem z tłumem. Nawet, jeśli ma rację, zazwyczaj opóźnia Twój ruch.
 2. Po okresie konsolidacji, zwracaj uwagę na ruch cenowy przy wyraźnie wyższym wolumenie – jego kierunek wskaże Ci kierunek Twojej pozycji.
 3. Zasada nadrzędna – tnij straty i pozwól rosnąć zyskom.
 4. Jeśli nie jesteś pewien co do kierunku rynku, graj mniejszymi pozycjami. Na rynku jest wystarczająco dużo okazji, aby osiągać zyski. Wchodzenie podczas pewnych, zdecydowanych ruchów pozwala unikać serii stratnych wejść.
 5. Nie goń rynku po trzech dniach wzrostów pod rząd. Poczekaj na jednodniową korektę, która ostudzi nieco nastroje.
 6. Stosuj stop-lossy – zarówno do ograniczania strat, jak i inkasowania zysków. Poziom SL powinien być dobrany odpowiednio do formacji na wykresie – na innym poziomie ustawiamy SL przy formacji trójkąta, głowy z ramionami czy spodka.
 7. Na rynku rosnącym lub bocznym, wielkość zajmowanych pozycji długich powinna być większa niż krótkich. Wynika to z prostej zasady – spadek ze 100 do 50 da nam 50% zysku, podczas gdy na wzroście z 50 do 100 zyskamy 100%.
 8. Otwieraj pozycje za pomocą zleceń z limitem ceny. Zamykaj używając PKC.
 9. Zasada nadrzędna - kupuj walory w trendzie wzrostowym, silniejsze od rynku. Sprzedawaj słabe i spadające.
 10. Znajomość kapitalizacji spółki, aktywności na jej akcjach oraz zachowania kursu są równie ważne jak jej fundamenty.
9 wskazówek technicznych
 1. Konsolidacja po zdecydowanym ruchu cenowym zazwyczaj oznacza kontynuację ruchu w tym samym kierunku, o podobnym zasięgu. Po niej można się spodziewać lekkiej korekty (w kierunku tej konsolidacji).
 2. Długa konsolidacja po wzrostach wyznacza późniejszy poziom oporu. Jeśli w przyszłości kurs odbije się od tego poziomu, spodziewaj się odwrócenia trendu lub przynajmniej korekty.
 3. Szukaj okazji do zakupu, gdy cena zbliża się do linii trendu przy średnim lub niskim wolumenie. Zwróć uwagę, czy kurs nie narusza tej linii lub nie testuje zbyt często.
 4. Spodziewaj się przełamania linii trendu, gdy kurs zbyt często ją testuje lub utrzymuje się blisko.
 5. Wyznacz główną linię trendu (długoterminową) i oraz linie mniejsze (krótkoterminowe). Wchodź zgodnie z kierunkiem trendu głównego, a okazji do wejścia szukaj przy wybiciach z trendów krótkoterminowych.
 6. Wyjście z formacji trójkąta prostokątnego zazwyczaj następuje w kierunku poziomego ramienia. Trójkąt może oznaczać zarówno akumulację, jak i dystrybucję.
 7. Zwracaj uwagę na lokalny szczyt wolumenu – może on oznaczać wyczerpanie dotychczasowego trendu.
 8. Luki przełamania oraz kontynuacji nie zostają wypełnione. Luka wyczerpania zostaje wypełniona. Nie patrz na domknięcia luk, dopóki nie nauczysz się odróżniać tych trzech.
 9. Podczas wzrostów, otwieraj lub zwiększaj długą pozycję po jednodniowej korekcie – zwłaszcza na niskim wolumenie i bez względu na wielkość tej korekty (i odpowiednio podczas spadków).